Wniosek o NIP


Co to jest?

Jak to mówi mądra Wikipedia:

Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) – dziesięciocyfrowy kod, służący do identyfikacji podmiotów płacących podatki w Polsce. Nadawany jest przez naczelnika urzędu skarbowego.

(http://pl.wikipedia.org/wiki/NIP)

Do czego mi to potrzebne?

NIP jest potrzebny każdemu, kto chce zarabiać legalnie pieniądze. Podajemy go pracodawcy, używamy w rozliczeniach PIT. W moim przypadku będzie on wykorzystany do założenia rachunku maklerskiego. Dzięki temu będę mógł skorzystać z czegoś więcej niż lokaty. Taki krok otworzy mi drogę do papierów wartościowych takich jak akcje, obligacje itp. Zyskam również dostęp do funduszy inwestycyjnych, z których mam zamiar korzystać, póki moja wiedza na temat giełdy będzie niewystarczająca. Będzie to swego rodzaju wstęp do moich działań inwestycyjnych.

Jak to zdobyć?

Jeśli jesteśmy osobą prywatną i chcemy taki numer uzyskać dla siebie (zakładam, że właściciele przedsiębiorstw wiedzą co i jak 😉 ), najwygodniej jest pobrać formularz ze strony Ministerstwa Finansów. Dokładnie nazywa się to NIP-3 – „Zgłoszenie identyfikacyjne osoby fizycznej nieprowadzącej samodzielnie działalności gospodarczej”.

Ja swój wniosek złożyłem w ubiegłą sobotę. Co prawda były małe problemy. Pani w okienku twierdziła, że wniosek mogę złożyć jedynie w wypadku „zaistnienia obowiązku czynności podatkowych” (jakoś tak to leciało). Z grubsza chodziło o to, że mam być zatrudniony. Niestety nie jestem. Upierałem się jednak przy swoim. Czytałem o podobnych przypadkach na różnych forach internetowych i zawsze ludzie pisali, że raczej powinien każdy dostać swój NIP bez problemu, ale w niektórych urzędach skarbowych stawiają takie wymagania. To mi dodało trochę pewności siebie. W końcu kiedy powiedziałem, że takowy numer jest wymagany do założenia rachunku maklerskiego, pani w okienku jeszcze zadzwoniła do innej pani po poradę czy tak można, dopisałem we wniosku w polu 68. „BIURO MAKLERSKIE” i dokument został przyjęty. W sumie to nie wiem dlaczego tak miałem zrobić, skoro pole 68. Wypełnia podmiot, który przekazuje formularz w sposób określony w art. 8 i 9 ust. 1a i 1b ustawy oraz w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie trybu składania zgłoszeń identyfikacyjnych oraz aktualizacyjnych przez podatników podatku rolnego, leśnego i od nieruchomości (Dz.U. nr 111, poz.1291).„Formularz przekazywałem OSOBIŚCIE, więc nie wiem co miało tam robić „BIURO MAKLERSKIE”. Ale co ja się będę sprzeczał. Tak kazali mi wpisać specjaliści, bo chyba tylko tacy mogą pracować w państwowym urzędzie. Nie mam racji?

Choć pierwsze bliskie spotkanie z polską biurokracją nie było zbyt pozytywne to najważniejsze, że się udało. Na przysłanie NIPu czeka się ok. 10 dni. Mi zostało jeszcze ok. 5.

Co dalej?

Pozostaje otworzyć rachunek maklerski. Jako, że mam konto w mBanku, wygodny będzie eMAKLER. Czytałem sporo niepochlebnych opinii na temat ich systemu giełdowego. Funkcjonalnością nadrabia Supermarket Funduszy Inwestycyjnych. Nie płacimy prowizji za kupno jednostek funduszy, a wybór jest ciekawy. Z tego powodu eMAKLERa założę chociażby dla samego SFI, a myślę, że w razie czego jak na moje potrzeby do giełdy też będzie wystarczający. Rachunek jest darmowy, więc nic nie tracę. W razie gdyby moje oczekiwania co do giełdy byłyby większe, zastanowię się nad innym domem maklerskim. Słyszałem dobre zdanie o Bossie. Ale to temat nie na teraz. Najpierw muszę dostać swój NIP. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *