Kiedy trzeba udać się na wizytę do endokrynologa?

Każde schorzenie, każdy problem, każda dolegliwość budzi w nas niepokój i obawy. Jeśli nie jesteśmy w stanie sobie z czymś poradzić, poszukujemy odpowiedniego dla nas lekarza. Dziś chcielibyśmy skupić się na specjaliście, jakim jest endokrynolog. Kiedy powinniśmy się do niego udać? Czym się on zajmuje? Jakim problemom jest w stanie poradzić?

Endokrynolog jest lekarzem zajmującym się gruczołami wydzielania wewnętrznego, zarówno jeśli w grę wchodzą zaburzenia ich funkcjonowania, jak również i nieprawidłowości związane z hormonami, jakie dane gruczoły wydzielają. O jakich gruczołach tutaj mowa? O jajnikach, jądrach, podwzgórzu, przysadce, nadnerczach, trzustce, a także przytarczyce i tarczycy, która stanowi najczęściej pojawiający się problem natury endokrynologicznej. W przypadku problemów z gruczołami sytuacja jest na tyle niebezpieczna, że mają one wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, a więc jeśli szwankuje któryś z gruczołów lub jeśli pojawiają się problemy z hormonami, problem może mieć różnorodne objawy i wszelkiego rodzaju możliwe skutki uboczne.

W jakiej sytuacji powinniśmy udać się do lekarza endokrynologa?

Jeśli jeden z gruczołów nie działa, jak powinien, z pewnością w którymś momencie pojawią się objawy, które będą nas niepokoić i które w żadnym wypadku nie powinny być zbagatelizowane. Najczęściej pojawiające się problemy to nagły przyrost lub utrata wagi, problemy ze skórą, w tym duży trądzik, nadmiar włosów na ciele, ciągła senność, rozdrażnienie i zmęczenie. U wielu osób pojawia się wysokie lub niskie libido. Osoby mające problemy endokrynologiczne cierpią na nadpotliwość, uderzenia gorąca, częste bóle głowy oraz obrzęki u rąk i nóg. U kobiet pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, bóle piersi, czy problemy z utrzymaniem ciąży. U dzieci widoczny jest zahamowany lub nadmierny wzrost, a także zaburzenia proporcji ciała.

Endokrynolog jest lekarzem, do którego udają się często pary starające się o dziecko lub nie mogące utrzymać ciąży. Problemy z tarczycą oraz innymi gruczołami mogą mieć bardzo duże znaczenie dla kwestii ciąży, dlatego też problem ten może mieć takie właśnie podłoże i wizyty u endokrynologa są koniecznością. Co więcej, specjalista ten sprawdza się również u kobiet w okresie menopauzy oraz u mężczyzn w czasie andropauzy, kiedy to niezbędne okazuje się uzupełnienie niedoborów określonych hormonów.

Jak wygląda wizyta u endokrynologa?

Jeśli udajemy się na wizytę do endokrynologa, oznacza to, że mamy jakiś problem, a więc konieczne będzie wykonanie określonych badań. Podstawą jest oczywiście morfologia krwi, ale także badanie TSH – stężenie tyreotropiny, badanie fT 3 i fT4 – określenie stężenia hormonów tarczycy, anty – TPO – badanie przeciwciał przeciwtarczycowych, USG tarczycy, jak również i badanie poziomu witaminy D, która ma niebywale duży wpływ w przypadku niedoczynności tarczycy.

Choroby związane z dziedziną endokrynologii

Lekarz ten zajmuje się między innymi chorobami tarczycy, chorobami przytarczyc, chorobami trzustki, przysadki mózgowej, nadnerczy, chorobami gonad, niepłodnością związaną z zaburzeniami hormonalnymi, z depresją mającą podłoże hormonalne, a także ginekomastią, nadmiernym trądzikiem, łysieniem oraz zbyt dużym owłosieniem.

Wizyta prywatnie czy na NFZ?

Jeśli chcemy udać się do lekarza endokrynologa mamy dwa wyjścia – prywatnie lub na NFZ. Jeśli chodzi o pierwszą opcję kolejni zazwyczaj są tak długie, że trzeba czekać kilka miesięcy, by móc dostać się do lekarza tej specjalizacji. Jeśli chcemy udać się na wizytę prywatną, musimy liczyć na koszt około 100 zł np. w tym gabinecie endokrynologicznym:  https://endokrynolog.olkusz.pl/ lub 120 – 150 zł w większych miastach. Z reguły za konsultację z USG do 200 zł.

Jedno jest pewne – żadnych objawów nie powinniśmy lekceważyć, gdyż endokrynologia jest powiązana z pracą całego organizmu. Im później zgłosimy się na wizytę, tym gorsze powikłania nieprawidłowa praca gruczołów może wywołać. Opieka pod okiem profesjonalnego endokrynologa daje możliwość normalnie żyć i funkcjonować, z pełnią kontroli nad własną chorobą.

3 thoughts on “Kiedy trzeba udać się na wizytę do endokrynologa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *