Odpoczynek jest ważny

Dzisiaj chciałbym napisać coś o tym, jak powinniśmy wykorzystać swój czas. Nie mam zamiaru nikogo przekonywać, że 100% dnia należy spożytkować na pracę. Jest nawet całkiem odwrotnie. Wiadomo, lenistwo to jeden z grzechów, ale odpoczynek też jest ważny. Bez niego na pewno nie będziemy tak produktywni, jak moglibyśmy być.

http://www.flickr.com/photos/titlap/

 Siła jest wprost proporcjonalna do umiejętności relaksowania się

– David Allen

Niech ten cytat będzie myślą przewodnią poniższego wpisu. Zgadzam się z nim w 100%, ponieważ przekonałem się o jego prawdziwości na własnej skórze. Kiedy w poprzednim roku starałem się za wszelką cenę ogarnąć wszystko na studiach tak, jak teoretycznie powinienem to był robić, chodziłem non-stop przemęczony, śpiący i zestresowany. Dziś, kiedy moje podejście jest już inne, inaczej też wygląda moje życie.  Nie mam wyrzutów sumienia kiedy wychodzę spotkać się ze znajomymi czy poświęcam czas na inne rozrywki. Wiem, że jest to potrzebne. Co z tego, że cały tydzień przepracowałem na 120% swoich możliwości, jeśli w weekend nie mam siły podnieść się z łóżka, a natłok spraw przytłacza mnie do tego stopnia, że nie jestem w stanie skupić się na czymkolwiek?

Jak wspominałem już nie raz, to że wybrałem Informatykę jako kierunek studiów, jest powiązane z koncepcją niezależności nie tylko finansowej, ale pod każdą postacią. Chodzi tu też właśnie o czas dla siebie, dla swojej rodziny, przyjaciół i możliwość realizowania swoich marzeń. Branża IT daje duże pole do popisu jeśli mowa o zautomatyzowanym dochodzie czy o pracy z domu (lub skądkolwiek, jeśli tylko mamy dostęp do Internetu).

Dlaczego o tym mówię? Bo mając takie możliwości możemy w bardzo dużym stopniu zorganizować swoje życie tak, by mieć czas na tytułowy odpoczynek. Dzięki temu nasza produktywność i kreatywność rośnie, co z kolei znów pozwala nam na odpowiednią ilość odpoczynku.

„The Dot Com Lifestyle” – jest to model życia, z którego byłbym bardzo szczęśliwy, jeśli uda mi się go osiągnąć. Na czym polega? W skrócie – większość, jeśli nie wszystkie z naszych dochodów opiera się na dochodach pasywnych z Internetu. Dzięki temu możemy żyć tak, jak John Chow tłumaczący wizję „The Dot Com Lifestyle” w poniższym filmie:

Zaczynamy właśnie długi weekend. Można go pożytecznie wykorzystać na poprawę swojego życia. Ze swojej strony proponuję kilka przykładów:

  • uporządkować swój sposób zarządzania czasem, pracą, sobą, wszystkim – polecam książkę „Getting Things Done” David’a Allen’a, z której pochodzi cytat na początku wpisu,
  • odpocząć – przejażdżka rowerem połączona z podziwianiem pięknej natury, jaką mamy szczęście oglądać robi bardzo dobrze,
  • poczytać, najlepiej o tym, jak można zbudować pasywny dochód (polecam blog John’a Chow i Smart Passive Income)
  • zacząć działać w kierunku w/w budowania pasywnego dochodu,
  • kupić jakieś sztabki lokacyjne na poprawę humoru 😉

Wiem, że łatwo pisać, trudniej robić – sam mam z tym problemy. Na pewno jednak gorzej by było, gdybym namawiał do nicnierobienia. 🙂 Pogoda dopisuje, hormony szczęścia są teraz łatwiej dostępne – korzystajmy i pchnijmy wszystko do przodu.

3 thoughts on “Odpoczynek jest ważny

  1. Pracuję w handlu i wiem, że nierzadko zrobienie sobie nawet tygodniowego nieplanowanego urlopu (o ile jest taka możliwość), w dłuższej perspectywie czasu, może znacznie zwiększyć skuteczność naszej pracy, tak więc Vivat Słodkie Lenistwo (z umiarem oczywiście!)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *