Nowe zabezpieczenia na polskich banknotach

Zabezpieczenia w 100 zł

W 2014 roku, a dokładniej od kwietnia do obiegu trafią zupełnie nowe banknoty PLN. Czym będą różnić się od obecnych? Z pewnością nie znakami graficznymi, a jedynie nowymi zabezpieczeniami. Produkcją banknotów będzie zajmowała się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych.

Taka zmiana jest przełomem, szczególnie ze względu na to, iż od 18 lat w kwestii tej nie zmieniło się nic. Nowe zabezpieczenia pojawią się na banknotach z serii ,,Władcy polscy”, których autorem jest Andrzej Heidrich. Obecne banknoty funkcjonują na rynku od 1995 roku.

Choć zazwyczaj zmiana zabezpieczeń odbywa się średnio, co osiem lat, w Polsce zmiany te nastąpią dopiero po 18 latach. Z pewnością jest to spowodowane bardzo dobrymi zabezpieczeniami, które funkcjonują bez żadnych problemów i poziom fałszerstwa jest niezwykle niski. Dlaczego więc akurat teraz te zmiany? Rzeczą oczywistą jest fakt, iż postęp technologiczny, jaki ma miejsce w ostatnich latach, wymaga przeprowadzenia odpowiednich modernizacji zabezpieczeń banknotów powszechnego obiegu. Ma to za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo obrotu gotówkowego na kolejne lata.

Oczywiście nieznane są jeszcze nikomu banknoty z nowymi zabezpieczeniami. Narodowy Bank Polski takie informacje udostępni dopiero we wrześniu 2013 roku. Oczywiście nie od razu nastąpi wymiana wszystkich banknotów. Będą one wprowadzane stopniowo. Banknoty o tych najniższych nominałach powinny być wycofane z obiegu w ciągu 18 miesięcy, zaś te o wyższych nominałach, w ciągu kilku lat.

Wraz z nastąpieniem 2014 roku, pojawią się różnorodne informacje, które będą miały na celu przekazanie niezbędnej wiedzy obywatelom Polski. Przeprowadzona zostanie kampania informacyjna- ,,Bezpieczne pieniądze”, dzięki której każdy będzie mógł poznać zabezpieczenia polskich znaków pieniężnych i aktualną tabelę kursów NBP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *