W co inwestować? Na co postawić? Co może dać nam dodatkowy zastrzyk gotówki? Lepsze akcje, lokaty, a może fundusze inwestycyjne? Rozwiązania bankowe, czy surowce? O tym w dzisiejszym artykule! Zapraszamy do lektury tych wszystkich, którzy stoją przed dylematem tego, co wybrać, by wyjść na tym najlepiej!
Jeśli odkładać będziemy dziś do banku, co miesiąc 1000zł, po roku otrzymamy zaledwie 31złotych więcej. Jeśli wybierzemy akcje lub obligacje, korzyści mogą być dużo wyższe, ale na pewno nie takie, jak jeszcze kilka lat temu. Złoto? Nie ma dziś na nie mody. Ropa? Cena leci wciąż w dół. A może fundusze inwestycyjne? Niestety od jakiegoś czasu nie widać znaczącego wzrostu i możliwości zarobku. Co więc zrobić? Czy nie ma już żadnej szansy na to, aby móc dobrze zainwestować i zyskać?
Z pewnością ostatnie 12 miesięcy to rok niezwykle burzliwy, jeśli chodzi o rynek finansowy. Wychodzenie z kryzysu gospodarczego, obniżenie stóp procentowych, zmiany w OFE, konflikt na Ukrainie i sankcje gospodarcze UE wobec Rosji i na odwrót. Dziś bardzo szybko spadające ceny ropy naftowej. To wszystko sprawiło, że sytuacja wygląda tak, jak wygląda i nie możemy mówić póki co o rozwiązaniu wartym wyboru, takim, które da możliwość zarobienia naprawdę dobrych pieniędzy.
Stopy zwrotu w 2014roku:
Produkt | Stopa |
GPW (WIG20) | -3,5% |
Giełda niemiecka (DAX) | 2,7% |
Giełda amerykańska(S&P500) | 11,4% |
Obligacje skarbowe (TBSP Index) | 9,7% |
Obligacje przedsiębiorstw( mBank Polish Corporate Bond Index) | 5,6% |
Złoto (w dolarach za uncję) | -1,8% |
Ropa naftowa( Brent) | -48,1% |
Dolar | 17,3% |
Euro | 3,2% |
Lokata bankowa (roczna) | 3,6% |
W 2014roku trudno o zyskowne inwestycje, bowiem rynek finansowy minionego roku to tylko stres, nerwowość, czyste szaleństwo, a pieniądz na pewno tego nie lubi. Najlepszym rozwiązaniem był dolar i który bił rekordy w perspektywie podniesienia stóp procentowych w USA jeszcze w tym 2015 roku.
Jak sytuacja wygląda w tym roku? Jest podobnie, czy może szykują się jeszcze jakieś zmiany, o których warto wiedzieć? Jak sugerują eksperci, nie polecają oni inwestowania pieniędzy tylko w jedno rozwiązanie, bo to nie okaże się dobrym pomysłem. Warto stworzyć tak zwany portfel inwestycyjny, który składać się będzie z trzech kategorii, omijając surowce, szczególnie złoto. Uważa się, że najbardziej opłacalne są akcje, ale trzeba wiedzieć, które wybrać. Będzie można na nich zarobić najwięcej, choć nie mówimy tu o kokosach, ale i ryzyko straty również w tym przypadku jest tutaj dość niskie. A co z obligacjami? Na pewno powinny znaleźć się one w portfelu inwestycyjnym. Jeśli dobrze wybierzemy, nasze pieniądze będą bezpieczne, a zyski na pewno większe, niż śmieszne pieniądze z lokat bankowych.
Dobrym rozwiązaniem są obligacje korporacyjne, szczególnie, jeśli mamy na myśli spółki działające na dojrzałych rynkach, takie, które gwarantują nam płynność i bezpieczeństwo. Idźmy dalej, jak wiemy surowce to bardzo dobra opcja, ale na pewno nie w przypadku, jeśli chodzi o złoto i ropę. Co więc wybrać?. W 2015roku chyba najlepiej surowce rolne- kukurydza, pszenica, soja. I na koniec handel walutami. Widzimy tendencję wzrostową, a więc możliwość zarobienia na dolarze, dużo mniej na euro.
Trudno jest jednoznacznie powiedzieć, w co dobrze zainwestować. Niestety, Polska jest w chwili obecnej w nienajlepszej sytuacji, a więc inwestycje nie dają dobrych rokowań. Póki co warto wierzyć, że za rok będzie lepiej, a my sami będziemy mieli możliwość zarobienia dużo lepiej, zarówno na akcjach, obligacjach, jak i na samych surowcach.
Więcej można znaleźć na http://www.mebank.pl
W Grójcu i Łomiankach JARTOM ma okazję, która pozwala zarobić potężny kapitał, pytanie tylko czy macie do tego stosowne środki – i tutaj mówimy zdecydowanie o inwestycji długoterminowej. Macie takie finanse na to?
Pewnie, że hale magazynowe, centra logistyczne, ale tak realnie, tego typu inwestycje są przeznaczone na lata, wyłącznie dla prawdziwych fachowców, z doświadczeniem. Kto jest w stanie zarządzać całym centrum logistycznym?
Nieruchomości, najlepiej magazynowe – to jedyna metoda, która pozwala faktycznie dobrze zainwestować, przy czym nie ma wtedy aż takiego ryzyka. Oczywiście wiele zależy od posiadanego budżetu, ale generalnie zarobienie sporej kasy jest realne.
Rynek pozwala zainwestować i to całkiem spore pieniądze. Problemem są jednak braki rynkowe. Bo kto posiada odpowiednie środki? JARTOM ma okazje, ale jeśli firmy nie znajdą środków, to te okazje dalej będą stały wolne…
Fakt RCFL3OIL na ropie ładnie w górę kto kupił w styczniu lub marcu za osiem zł teraz sprzedaje za 16 zł. Tak jak pisze Pilek napięta sytuacja na wschodzie może spowodować chwilowe zwyżki ceny ropy (na pewno nie spadki) ale w czerwcu-lipcu zjazd przez zniesienie sankcji wobec Iranu.
@Zenit – ze względu na napiętą sytuację na Bliskim Wschodzie, byłbym raczej ostrożny z tą ropą.
W mojej opinii najlepszą obecnie inwestycją są obligacje korporacyjne, zwłaszcza te oparte na nieruchomościach. Nie da się ukryć, że lokaty i obligacje skarbowe nie oferują dobrych warunków i właściwie dzięki nim można ewentualnie powalczyć z inflacją. Akcje to już bardziej ryzykowny temat, nie wspomnę o czasie spędzonym przy tym na giełdzie. Tak mi się wydaje, że obecnie obligacje korporacyjne to taki „złoty środek” pomiędzy papierami skarbowymi, a akcjami. Bo i zysk satysfakcjonujący i ryzyko niewielkie (i aby było jak najmniejsze, to właśnie dlatego rynek nieruchomości)
Zdecydowanie ropa. Za dwa lata góra będzie peak oil i ceny znowu przekroczą 100 dolarów. Więc jak ktoś moze tyle poczekać to lepsze to niż jakakolwiek lokata.