Jak oszukuje Hewlett Packard pod Win 8 i 10? HP rozłącza się pod Win 8.1 przy zamiennikach tuszu…

Ostatnio zacząłem tracić wiarę w korporacje. Nie tak dawno Apple przyznał się do celowego spowalniania swoich IPhone’ów a teraz przypadkiem odkryłem że HP robi mnie w delikatnie mówiąc konia.

O ile Apple tłumaczył się zwiększeniem czasu życia baterii poprzez aktualizacje spowalniające smartfony, co było dość głupim wytłumaczeniem bo wiadomo, że chodziło o sprzedaż nowych modeli i pieniądze, o tyle teraz myślę z niemal 100% pewnością że nowe systemy Windows nie tylko nas szpiegują ale wręcz utrudniają pracę.

Z HP sprawa wygląda następująco. Mój dość leciwy laptop z systemem XP zamieniłem na Desktop z Win 8.1.

Komputer szybciej się uruchamia, wiadomo dyski GPT lepiej zoptymalizowane do włączania i wyłączania sprzętu no i na tym korzyści można zamknąć. Instalowanie i odinstalowywanie to prawdziwa droga przez mękę. Ściągnąłem nowy driver HP do HP Photosmart 309 a, w wersji 64 bit dla Win 8.1 no i zacząłem drukować. Z początku szło nieźle dopóki nie wstawiłem zamienników – tuszy o wiele tańszych od oryginałów i w jakości drukowania nie odbiegających od oryginalnych HP. Jednak nowe sterowniki wraz z Win 8.1 zaczęły wyświetlać ostrzeżenia i odłączać drukarkę. HP kazał ściągnąć program diagnostyczny HP Print and Scan Doctor 5.0.2 który wyświetlił błąd z głowicą drukującą i tuszami i odsyłał do czyszczenia głowicy co jest dość czasochłonne i zupełnie niepotrzebne o czym miałem przekonać się za chwilę.

Otóż oprócz wymuszonej zgody na przesłanie danych dotyczących twojego sprzętu i systemu (inaczej HP Doctor nie zadziała) wspomniany program HP nie naprawił niczego. Drukował fragment obrazka i rozłączał drukarkę – zamienne tusze mu się nie podobały i koniec. Dodam że te same tusze od lat stosowałem na zmianę z oryginalnymi pod systemem XP bez żadnych problemów.

Pod Win 8.1 Druk przerywał w połowie, lub na początku drukowania i wyglądał np. tak:

Zrobiłem eksperyment. Po prostu przepiąłem kabel pod starego laptopa z XP i z pena dałem do druku ten sam dokument. Oto wynik – strona wydrukowała się poprawnie bez żadnych „ale”:

Jakie z tego wnioski?  Niestety nieprzychylne.  Świadczą dobitnie przeciwko polityce Hewlett Packard. Użytkownicy powinni mieć wybór jakie tusze chcą zainstalować, choć wiadomo że producenci drukarek właśnie na tuszach zarabiają najwięcej. Tutaj jednak wyraźnie mamy wymuszenie na użytkowniku kupowania oryginalnych tuszy HP po groźbą odłączenia drukarki podczas druku i niszczenia nie tylko naszej pracy ale i papieru co jest sprzeczne z polityką ochrony środowiska i pewnie kwalifikuje się pod wysokie kary z Unii Europejskiej. Ile takich na wpół wydrukowanych kartek się zmarnuje zanim przepniemy drukarkę pod Windowsa XP lub Linuksa?

Pozostaje trzymać XP’ka i Linuksa na osobnej partycji pod wydruki ale jest to już paranoja aby tak walczyć z producentami jak np. z opisanym tutaj mało uczciwym Hewlett Packard.

 

 

6 thoughts on “Jak oszukuje Hewlett Packard pod Win 8 i 10? HP rozłącza się pod Win 8.1 przy zamiennikach tuszu…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *