Pierwsze cele i otwarcie portfela inwestycyjnego

Żeby zarządzanie pieniędzmi było bardziej efektywne, należy wyznaczyć sobie jakiś cel. Samo oszczędzanie dla oszczędzania nie jest tak motywujące jak na przykład odkładanie na dom.

W moim przypadku było to nieco trudne. Myślałem, żeby zacząć już myśleć nad przyszłym własnym domem/mieszkaniem. Kwestia emerytury też wydaje się ważna. Pierwszy pomysł jednak na sam początek może być zbyt ambitny i dalekosiężny, jeśli mam nauczyć się na nim podstaw inwestycji. To samo tyczy się drugiego. Oprócz tego nie wiem czy warto zamrażać pieniądze na tak długi okres, jeśli mógłbym je zainwestować w taki sposób, by w przyszłości dały zarobki większe niż procent składany z oszczędności. Jestem ambitny i łasy na duże zarobki. 😀

Myślałem też nad samochodem. Na początek coś za ok. 10 tys. zł. Potem jednak doszedłem do wniosku, że dobrze by było chociaż za 20 tys. W końcu marzenia się rozrosły i zrobiło się 30 tys. zł.

Z wyżej wymienionych powodów ustalam sobie pierwszy cel – 1000zł. Szaleństwa nie ma. Mimo to konkretny próg wydaje się kompromisem pomiędzy wieloma pomysłami. To, jak bardzo odbiegają od siebie pod względem wartości, to co innego. Im wcześniej zrealizuję pierwsze założenie, tym bardziej się zmotywuję do dalszego działania. Taka kwota pozwoli również w miarę płynnie ogarnąć o co w tym wszystkim chodzi i, co najważniejsze, jest w moim zasięgu.

Portfel inwestycyjny

Czas zacząć jakoś to organizować. Stworzę sobie wirtualny portfel, do którego będę zapisywał wszystkie środki przeznaczone do osiągnięcia wyznaczonego progu. Będą się w nim zawierały oszczędności, inwestycje, zyski.

Nie wrzucę do niego od razu wszystkich posiadanych przeze mnie oszczędności. Chodzi mi po głowie wiele pomysłów z projektami, chyba samymi internetowymi, na które mogą mi być potrzebne. A na co dokładnie je przeznaczę i czy określić ja jako część portfela – o tym jeszcze zadecyduję.

O aktualnym saldzie będzie informował fragment prawej kolumny. Pojawiła się również nowa strona „skład portfela„.

Na początek jako moją pierwszą inwestycję dokładam wspomnianą kilka dni wcześniej feralną srebrną monetę. Aktualna wartość wg eNumi.pl: 106zł. Taką też kwotę zapisuję.

Plan dzienny

UPDATE 27.06.10

Tutaj znajdował się opis moich osobistych przemyśleń niezwiązanych z tematyką bloga, w związku z tym postanowiłem się to usunąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *