mBank ma wolne


Moje piękne plany zainwestowania pierwszych pieniędzy w fundusze nie powiodły się. Podczas realizacji zlecenia otrzymałem komunikat, że operacja zostanie wykonana w najbliższym dniu roboczym, czyli jutro. Mówi się trudno, trzeba czekać na zrealizowanie dyspozycji.

Z tego powodu pozwoliłem sobie na małą zmianę w stosunku do poprzedniego wpisu. Pierwsze zlecenie dałem na zakup za 150zł funduszu UniKorona Obligacje.

Dlaczego akurat ten?

Jak wspominałem wczoraj, chcę co miesiąc wpłacać ok. 100zł na fundusz akcji. Wg narzędzia do obserwacji notowań SFI, funduszami, które w przeciągu ostatniego roku miały jedne z lepszych wyników i minimalna wpłata była w moim zasięgu (100zł), są UniAkcje Małych i Średnich Spółek i  UniKorona Akcje. Należą one do funduszu parasolowego UniFundusze Fundusz Inwestycyjny Otwarty. Oznacza to, że w jednym większym funduszu istnieję subfundusze, między którymi można konwertować jednostki, nie płacąc podatku dochodowego (Belki). Płacimy go dopiero po sprzedaży naszych udziałów. W ten sposób możemy osiągnąć większe zyski. Bo co zrobić jeśli jeden subfundusz osiąga lepsze wyniki od naszego? Skonwertować na niego jednostki, zachowując wszystkie pieniądze na czas inwestycji. 🙂

Z tego powodu wpłacę też na inny subfundusz – obligacji. Później będę mógł to skonwertować na fundusz akcji. Ponadto, obligacje są mało ryzykowne, a więc dobre na początek jako część portfela.

Ostatnio dowiedzieliśmy się, że zostaną obniżone stopy procentowe dla tych papierów. Oznacza to, że trzeba się spieszyć, jeśli ktoś chce takowe zakupić. Jest również szansa na krótkoterminowy zysk na funduszach z nimi związanymi.

Niestety na lokatach też to się odbije i oprocentowania zostaną zmniejszone. Nawet eMax plus od jutro będzie słabszy.

Obniżeniu ulegnie oprocentowanie eMAX plus:

– z 4,00% na 3,75% dla kwot do 49 999 PLN,
– z 4,75% na 4,45% dla kwot od 50 000 PLN do 99 999 PLN
– z 5,00% na 4,90% dla kwot od 100 000 PLN

Trochę lipa. Trzeba będzie się rozejrzeć za jakimś lepszym kontem oszczędnościowym.

A teraz małe how-to

Pokażę Wam jak wygląda inwestowanie w fundusze inwestycyjne poprzez serwis transakcyjny mBanku.

1. Oczywiście najpierw logujemy się. Wchodzimy w dział „inwestycje” i „fundusze inwestycyjne”. Klikamy „nabycie jednostek” i naszym oczom ukazuje następujący widok:

2. Wybieramy interesującą nas kategorię, np. fundusze akcji. Następnie wybieramy konkretny fundusz, np. UniKorona Akcje Subfundusz. „Subfundusz” oznacza, że mamy do czynienia z funduszem parasolowym.

3. Teraz zostaje tylko wpisać kwotę, oświadczyć zapoznanie się z prospektem emisyjnym i voilà! 🙂

Wszystkie materiały pochodzą z serwisu transakcyjnego mBanku.

P.S.

Dziękuję za inspirację do inwestycji w fundusze obligacji autorowi APP Funds. 🙂

Być może zainteresują Cię również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *