KonteStacja – radio ludzi wolnych

Jeśli jesteś moim czytelnikiem od dłuższego czasu, zapewne znasz moje poglądy polityczne. Logicznie rzecz biorąc, uważam, że są poprawne i chciałbym przekazać je innym – być może komuś się spodoba. 🙂 W końcu mam szansę przez tego bloga dotrzeć do większej liczby ludzi. Z tego powodu chciałbym zaprezentować Ci bardzo interesującą inicjatywę – internetowe radio wolnościowe KonteStacja.

http://www.flickr.com/photos/the-o/

Założyciele

KonteStację założyło dwóch mężczyzn. Dosyć prawdopodobne jest, że jednego z nich znacie. Chodzi mi o Martina Lechowicza. Jego piosenki o absurdach polskiego państwa (i nie tylko) robią dość niezłą karierę w Internecie. Z tego co doczytałem na stronie, Martin jest też jednym z prekursorów polskiej podcastosfery. Niestety, dopiero od niedawna zacząłem odkrywać tę stronę internetu i nie mogę opisać moich odczuć związanych z jego poprzednimi projektami. Czuję jednak, że „Masa Krytyczna” i „Odwyk„, które są jego projektami, prezentują równie dobry poziom co kontestacja.

Drugim założycielem jest Marcin Kosiński. „Bio” tego człowieka pozwolę sobie z kolei bezczelnie skopiować ze strony KonteStacji:

Dziennikarz, publicysta, podcaster, szef forum technologicznego PcFormat, twórca portalu dziennikarstwa obywatelskiego Interia360 i redaktor naczelny serwisu wolnorynkowego Korespondent.pl. Założyciel podcastu „Kwadrans z Wolnym Rynkiem”. Autor najczęściej czytanego artykułu w historii polskiego dziennikarstwa obywatelskiego (ćwierć miliona czytelników). W 2006 stworzył razem z Martinem Lechowiczem rozrywkowy podcast wolnościowy Koczowisko Dekadencji. Ma 30 lat i mieszka w Krakowie. Od 2009 prowadzi radio wolnościowe „Kontestacja”.

O czym i jak?

Ano głównie o wolności, biznesie i Polsce. Codziennie w godzinach wieczornych mamy godzinną audycję LIVE (w zależności od potrzeb bywa przedłużana), w której prowadzący wypowiadają się na dany temat. To co mi się podoba, to interakcja ze słuchaczami. Każdy może zadzwonić przez Skype’a lub zwykły telefon i powiedzieć co mu na duszy leży. Autorzy nie trzymają się sztywno tematu i to głównie słuchacze wyznaczają przebieg audycji, choć główna myśl jest oczywiście na początku zarysowana.

Możemy posłuchać rozmów nie tylko o polityce, ale również o nowoczesnych technologiach i ogólnie IT. Dla przykładu podam chociażby jedną z ostatnich audycji: Windows kontra Linux („Święta wojna”).

Owe audycje można później bez problemu odsłuchać online lub ściągnąć w .mp3 i odtworzyć na przenośnym plejerze bądź w samochodzie. Bardzo polecam, tym którzy słuchają w podróży radia – będzie to na pewno bardziej pobudzające i inspirujące niż RMF FM (lub nawet Trójka). 😉 To samo tyczy się tych co uprawiają jogging, dojeżdżają do szkoły/pracy autobusem itd. – warto wyciskać więcej ze swojego czasu. Sam właśnie w ten sposób od niedawna wykorzystuję jazdę autobusem „do” i „z” uczelni.

Wracając do tematu tematów – niektóre absurdy potrafią szokować. Nie wiem jak Ty, ale ja do tej pory nie wiedziałem, że dzieci w przedszkolu wg oficjalnego programu nauczania NIE uczą się pisać i czytać, ale za to uczą się hymnu Unii Europejskiej (NIE polskiego). Po prostu mnie zatkało kiedy usłyszałem o tym w jednej z audycji.

Jak widać, warto słuchać, chociażby ze względów informacyjnych. Można zdobyć ciężkie oręże argumentacyjne do użycia w strategicznych dyskusjach. 😉

Kto?

Prowadzącymi audycje są bardzo interesujące persony. Znajdziemy wśród nich Kamila Cebulskiego – młodego przedsiębiorcę, którego media okrzyknęły „najmłodszym polskim milionerem”, choć sam temu zaprzecza. Jest tam też Jan Fijor – biznesmen i milioner, który tego tytułu już się nie wypiera. Jest tam też Jan Pietrzak – satyryk, którego chyba nie muszę przedstawiać.

Oprócz tego mamy prężnie działającą społeczność skupioną wokół KonteStacji. Świadczą o tym chociażby KontestKluby. Powstały już chyba we wszystkich większych miastach w Polsce. Ich członkowie po prostu spotykają się w gronie ciekawych ludzi i dyskutują na różne tematy, organizują różne wypady – po prostu miło spędzają czas. Sam mocno zastanawiam się nad wybraniem na takie spotkanie. Miło byłoby poznać grupę ludzi myślących z grubsza tak jak ja. 🙂

A jeśli w Twoim mieście nie ma jeszcze KontestKlubu, nic nie stoi na przeszkodzie byś zostałem bossem i sam takowy zorganizował. Wystarczą tylko Twoje chęci, czas i zapał. 🙂

Warto wspomnieć o KontestCampie, który odbył się w minione wakacje. Atmosfera obozowa, ogniska, grill… Szkoda, że zainteresowałem się Radiem troszkę później…

Niech o zaangażowaniu i poparciu słuchaczy świadczy fakt, że radio utrzymuje się jedynie z ich darowizn. Zero komercji, zero dotacji unijnych. 🙂

Zapraszam!

W tym momencie nie pozostaje mi nic innego, niż zaprosić Cię do posłuchania Radia na stronie KonteStacja.com. Wybierz interesującą Cię audycję w zakładce… „Audycje” lub po prostu kliknij poniższy przycisk. Naprawdę warto!

Włącz KonteStację!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *